• Сакам Книги

  Секогаш и секаде...

 • Книгатае најдобриот и најпријатниот пријател.
 • Читам

  И спијам како бебе...

 • Со книгитеСекогаш доживувам нови авантури...

Најнови статии

 • Совршената замена од Грир Хенрикс
  Совршената замена од Грир Хенрикс Совршената замена (или оригинал The wife between us) ми го привлече вниманието затоа што веднаш штом излезе од печат почна да се искачува на сите топ листи и не можев да не ја прочитам. Се сеќавам дека беше недела, па…
  Коментирај Повеќе
 • Еленор Олифант е океј - Гејл Ханимен
  Еленор Олифант е океј - Гејл Ханимен Оваа книга годинава беше на едно од првите три места на сите можни позначајни избори, награди, листи на најпродавани книги. Слушнав дека правата за филм веднаш ги лапнала брилијантната Рис Витерспун која очигледно си има зададено цел во изминатите неколку…
  Коментирај Повеќе
 • Го имам твојот број - Софи Кинсела
  Го имам твојот број - Софи Кинсела Тие што ме знаат уште од основањето на sakamknigi.mk знаат дека Кинсела отсекогаш беше (и остана) една од моите најомилени авторки. Ретките се таквите како неа што знаат да ме изнасмеат до солзи и да направат да се почувствувам убаво,…
  Коментирај Повеќе
Оцена
(571 оцени)

Дневникот на принцезата - Мег Кебот

Животот на едно просечно девојче со разведени родители засекогаш се менува, сега сите знаат која е Мија! Требаше само еден момент поминат во хотелот „Плаза“ со нејзината баба, за да Мија сфати дека нејзиното обично име по кое ја знаеја нејзините пријатели преку ноќ се заменило со Принцезата Амелија Мињонет Грималди Термополис Реналдо - Принцезата на Џеновија! Нејзиното семејство го знаеше тоа, но само за неа не важеше истото.

Ох.. колку јас би сакала да бидам Мија! Но таа не сака да биде себеси, мисли дека не го заслужува тоа. Како може една девојка од 15 години, ’рамна’, највисока во прва година во училиштето „Алберт Ајнштајн“, а покрај тоа ’тазе печен’ потомок на принцот од Џеновија, да биде принцеза?

Оцена
(11 оцени)

Мисија - Миле Костов

Мисија е добитник на наградата за најдобар роман на конкурсот кој го распиша издавачката куќа „Ѓурѓа“. Оваа книга ја купив од саемот на книга и многу ми ја пофалија, а добив и посвета од авторот.

Иако не сум голем фан на научна фантастика, оваа приказна ми се допадна.

Марија е храбра девојка која се обидува да ги одгатне тајните на познатиот професор Михајлов, кој е исчезнат и никој не знае каде се наоѓа. Во неговите ракописи е содржана вистината за крајот на светот, па Марија, цел Вашингтон, ЦИА и сите тајни друштва се во потрага по клучот кој ќе ги открие сите тајни.

А клучот е Марко, верниот ученик на професорот, неговиот најголем обожавател и негов најдобар другар.

Оцена
(101 оцени)

Близначка

Повторно уште едно неверојатно добро дело на авторката од чии приказни и здивот ќе ви се заледи, маестралната Тес Геритсен. Веќе не знам кое нејзино дело да го сметам за најдобро, просто секогаш успева да ме воодушеви со своите приказни, пресврти и крајно неочекувани настани.

Овојпат станува збор бостонската медицинската истражителка д-р Мора Ајис, која како судски паталог секојдневно се среќавала со тела на свирепо убиени луѓе. Веќе беше и навикната секое тело што ќе го прегледува да биде што помонструозно од претходното, дури до непрепознатливост. Но, еден навидум обичен ден во својата работна соба ја чекаше необична задача - новодонесената жртва беше идентична со неа... Како е возможно тоа? Едноставно таа и жртвата беа идентични, личат како јајце на јајце.

Оцена
(73 оцени)

Албатрос - Шарл Бодлер

Албатрос е збирка поезија на францускиот поет Шарл Бодлер. Причината зошто ја пишувам оваа статија, не е навистина зашто сум голем љубител на поезијата, туку едноставно сметав, дека на страна, како сакам книги, треба да обрнеме внимание да ги опфатиме сите жанрови на литературата.

Книгата претставува врвно достигнување во светската лирика, со што сметам дека секој љубител на книгите, би требало да ја прочита.

Шарл Бодлер работел на ова дело повеќе од 25 години. Тој, всушност, постојано ја надополнувал збирката, обидувајќи се да достигне некое ниво на свеста, каде симболички ќе ги открие сите тајни врски меѓу предметите и појавите.

Авторски Права

Сите права врз содржините на веб страната се задржани од страна на издавачката куќа САКАМ КНИГИ. Ниту еден дел од содржините не смее да се презема без писмена согласност на Сакам Книги.

Контактирајте нѐ

Вашето мислење ни е важно!

Можете да ни пишете порака преку нашата контакт страна . Со оглед на големиот број мејлови кои ги добиваме секој ден, се извинуваме ако не успееме да одговориме на сите.


contact@sakamknigi.mk
ivana@sakamknigi.mk

Тука Сме

сакам новости

Пријавете се доколку сакате да добивате новости за попусти и интересни настани!

Follow us on Twitter