• Сакам Книги

  Секогаш и секаде...

 • Книгатае најдобриот и најпријатниот пријател.
 • Читам

  И спијам како бебе...

 • Со книгитеСекогаш доживувам нови авантури...

Најнови статии

 • Совршената замена од Грир Хенрикс
  Совршената замена од Грир Хенрикс Совршената замена (или оригинал The wife between us) ми го привлече вниманието затоа што веднаш штом излезе од печат почна да се искачува на сите топ листи и не можев да не ја прочитам. Се сеќавам дека беше недела, па…
  Коментирај Повеќе
 • Еленор Олифант е океј - Гејл Ханимен
  Еленор Олифант е океј - Гејл Ханимен Оваа книга годинава беше на едно од првите три места на сите можни позначајни избори, награди, листи на најпродавани книги. Слушнав дека правата за филм веднаш ги лапнала брилијантната Рис Витерспун која очигледно си има зададено цел во изминатите неколку…
  Коментирај Повеќе
 • Го имам твојот број - Софи Кинсела
  Го имам твојот број - Софи Кинсела Тие што ме знаат уште од основањето на sakamknigi.mk знаат дека Кинсела отсекогаш беше (и остана) една од моите најомилени авторки. Ретките се таквите како неа што знаат да ме изнасмеат до солзи и да направат да се почувствувам убаво,…
  Коментирај Повеќе
Оцена
(9 оцени)

Перверзен

„Првото правилно на кинки (перверзен) клуб, очигледно, е дека не смее да се зборува за тој клуб. Постојат и други правила, кои се вртат околу почит и согласност - претпоставувам, основни добри манири. Не соблекуваш луѓе голи и ги камшикуваш ако тие не сакаат да го направиш тоа. Го почитуваш редот. Играш фино.“

Една од најновите книги на новата линија на Harper Collins, Mischief, е приказна за напорите на Рози, љубопитна девојка која работи во фирма за маркетинг, а еден судбоносен ден е вовлечена во авантура со мистериозниот странец, Димитри. Одите по ред. Играте фино. Спроти зградата во која работи се наоѓа мистериозен објект, за кој таа и нејзиниот колега, Антон, постојано зборуваат и нафрлаат шпекулации за тоа што би можел да биде - од собиралиште на наркомани до клуб за проституција.

Оцена
(624 оцени)

Теорија на хаосот - Џонатан Раб

Најопасниот документ напишан во историјата на човештвото. Монахот Ајзенрајх (XVI век) е човекот кој го надминал Макијавели - генијот на политичката и државничката мисла. Тој измислил генијален план за светско владеење, толку опасен што Папата заповедал да го убијат.

Но трудот на Ајзенрајх за „СОВРШЕНСТВОТО“ постои.

Кога изрешетаното тело на младо девочје е пронајдено, а последните зборови пред смртта и се Ајзенрајх, се заклучува дека не само што документот е вистинит, туку и дека некој се обидува да го искористи историскиот документ за сопствени цели. Вака почнува и самата книга, со бегството на девојчето кое сепак не успева да побегне...

Оцена
(47 оцени)

Златното лале - Розалинд Лејкер

Само накратко, колку да успеам да ви го привлечам  вниманието ќе ви кажам дека: Ова е приказна за три сестри и нивната борба да успеат во животот, предизвикана не само од општеството но и од желбата за подобар живот. Секоја на свој начин се бори да успее, но дали ќе успеат во тоа?

Да почнам од почеток!!!

Сместен во Холандија во 17 век романот нѝ ја раскажува приказната за трите ќерки на Хендрик Висер. Тој е уметник кој сликал во Амстердам, ја обожава својата сопруга Ана, и своите ќерки. Но иако е добар уметник сепак не заработува многу, парите како да му се лизгаат низ рацете. Ана иако на моменти е разочарана од однесувањето на Хендрик, сепак го сака и успева да го одржи семејството.

Оцена
(68 оцени)

Книга за егото - Ошо

Ја прочитав книгава еве пред минута или две и решив да напишам статија и да ја претставам...

Воодушевена од сето прочитано... безброј прашања со безброј одговори... полна со копнеж да пренесам барем малку од она што почувствував и што се случува?! Почнувам да пишувам и се губам во мислите... "напиши го ова, не ова напиши го" и останувам да гледам во бел лист т.е. екран... Е тоа се случува кога има толку многу што да се каже т.е. прераскаже... Но бидејќи станува збор за Ошо и неговата мудрост, е тоа верувајте не може ни да се прераскаже туку само да се доживее... Книгава говори за егото, она човечкото и величествено “Јас” - големото, горделивото и вистинито, реално...

Авторски Права

Сите права врз содржините на веб страната се задржани од страна на издавачката куќа САКАМ КНИГИ. Ниту еден дел од содржините не смее да се презема без писмена согласност на Сакам Книги.

Контактирајте нѐ

Вашето мислење ни е важно!

Можете да ни пишете порака преку нашата контакт страна . Со оглед на големиот број мејлови кои ги добиваме секој ден, се извинуваме ако не успееме да одговориме на сите.


contact@sakamknigi.mk
ivana@sakamknigi.mk

Тука Сме

сакам новости

Пријавете се доколку сакате да добивате новости за попусти и интересни настани!

Follow us on Twitter